NVIDIA uviedla najrýchlejšiu notebookovú grafiku GTX 580M
Pridal fenjal dňa Júl 03 2011 18:01:12
Spoločnosť nVidia v tomto týždni uviedla novú high-endovú grafickú kartu pre notebooky, ktorú označuje ako vôbec najvýkonnejšiu na trhu.

Tá navyše nie je určená len pre hráčov, ale aj pre profesionálov vyžadujúcich vysoký 3D výkon. Ide najmä o úlohy CAD/CAM, aplikácie pre architektov, pre lekárov (najmä také, ktoré vizualizujú veľké množstvo obrazových dát), vedecké a simulačné nástroje a ďalšie. Výkon grafických jadier mož­no tiež využiť pre špecifické výpočtové úlohy.

nVidia GeForce GTX 580M navyše podporuje technológiu Optimus, takže umožňuje podľa typu spraco­vávaných úloh prepínať medzi úsporným integrovaným grafickým čipom a medzi dedikovaným rieše­ním. PR manažér spoločnosti nVidia Brian Burke označuje technológiu Optimus za najväčšiu zbraň je­ho spoločnosti. Grafická karta je postavená na architektúre Fermi, jadro je vyrobené 40nm technoló­giou a TDP dosahuje 100 wattov. Jadro disponuje 384 stream procesormi taktovanými na frekvencii 620 MHz, shadery sú taktované na 1240 MHz a podporované sú pamäťové čipy GDDR5 s 256bitovou zbernicou.

nVidia tvrdí, že nová GeForce GTX 580M má šesťnásobne vyššiu rýchlosť teselácie (schopnosť rende­rovania komplexnej geometrie) než akákoľvek iná grafická karta pre notebooky. Spoločnosť Alienware navyše začala ponúkať notebooky M18Xm ktoré disponujú rovno dvoma grafickými kartami 580M, kto­ré sú prepojené pomocou technológie SLI. Medzi ďalšie podporované technológie patrí nVidia 3D Vi­sion, Physix, Cuda či Verde.

Výrobca ďalej uviedol nový model notebookovej grafickej karty GeForce GTX 570M, ktorý má byť o 20 % výkonnejší, než predchádzajúca generácia 470M a je len o trochu pomalší ako GTX 580M. Hlavnou konkurenciou pre najnovšie mobilné grafické karty od nVidie sú mobilné čipy AMD Radeon radu 6000, najmä model 6900M, ktorý disponuje 960 stream procesormi a môže byť taktovaný až na 680 MHz.